top of page


MEME KANSERİ GERÇEĞİ
Sormaya Korktuğunuz Soru
lar ve Yanıtları


Editörler: Süha Aydın, Tamer Akça
Adana Nobel Kitabevi, Mersin 2007

 

Bu kitapta; günümüzde kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri konusunda bilimsel temellere dayalı, her biri konusunda uzman hekimler tarafından mümkün olduğunca açık bir dille ve tıbbi terimlerden ayıklanarak yazılmış, fotoğraflarla zenginleştirilmiş, ayrıntılı ve güncel bilgiler bulacaksınız.

 

Meme hastalıklarında ortaya çıkan şikâyetlerin neler olduğunu açıklayan bölüm ile başlayan kitap, kimlerin meme kanseri için risk altında olduğunu anlatarak devam ediyor. Arkasından sağlıklı her kadının mutlaka bilmesi ve uygulaması gereken kendi kendine meme muayenesinin fotoğraflarla ayrıntılı tarifi yapılıyor. Tanı ve tedavi aşamasında kullanılan radyolojik yöntemler ve biyopsi yöntemleri ile ilgili aklınıza takılan sorulara cevap veren bölümlerin ardından; cerrahi tedavi yöntemleri, ilaç tedavisine ilişkin merak edilen sorular geliyor. Işın tedavisi ve nükleer tıp uygulamalarının açıklandığı bölümlerle devam eden kitapta daha sonra ameliyat sonrası kol kullanımına ait bilgiler yer alıyor.

 

Gerek hastanın gerekse hasta yakınlarının psikolojisini irdeleyen bölümü, memesi alınan kadınlara sunulan yeni meme alternatiflerinin fotoğraflarla sunulduğu kısım takip ediyor. Son olarak meme cerrahisi geçiren hastaya verilen hemşirelik hizmetlerinin açıklandığı bölüm ve bir meme kanseri hastasının kendi hikayesini anlatması ile sona eriyor.

İÇİNDEKİLER

 

1. Meme Polikliniklerine Başvuruya Neden Olan Yakınmalar ve Tanı Yöntemleri Nelerdir? 2. Meme Kanseri İçin Riskler Nelerdir? Risk Nasıl Hesaplanır, Riski Hesaplamak Ne Kadar Önemlidir? 3. Meme Tarama Programı Nedir ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır? 4. Meme Kanserinde Görüntüleme Nasıl Yapılır? 5. Meme Kanserinde Biyopsi Yöntemleri Nelerdir? 6. Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir? 7. Meme Kanserinde İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır? 8. Meme Kanserinde Radyoterapi (Işın Tedavisi) Nasıl Yapılır? 9. Meme Kanserinde Nükleer Tıp Uygulamaları Nelerdir? 10. Meme Kanseri ve Psikiyatri 11. Meme Ameliyatı Sonrası Kolun Kullanımı ve Egzersiz Programı 12. Meme Kanseri Sonrası Yeniden Meme Yapılması 13. Meme Kanseri Olan Hastalarda Hemşirelik Bakımı Nasıl Olur? 14. Ve Hayatın İçinden Bir Öykü: Gereksiz Acılara Son: Seval Çelik (Konuk Yazar)

bottom of page